Pondelok 15. júla 2024
SK | EN |  DE
 
   
 
O násDetiJasleAktivityE-shopPodmienkyDakujemeTlačové správy

Tlačové správy

Reportáž o našich jasliach v slovenskom rozhlase

Rozhovor vo formáte MP3

Rozmýšľate šupnút dieťa do jasiel?

[06/2005, Šarmatná žena / -red-]

Celý článok vo formáte PDF

Ministerstvo práce chce pridať pracujúcim rodičom

Rodičia malých detí, ktorí sa vrátia do práce a zaplatia jasle či opatrovateľku, dostanú viac

[27.10.2004, TREND / zh]
Ministerstvo práce chce od marca budúceho roka zmeniť podporu rodín tak, aby viac pomohlo pracujúcim matkám i otcom malých detí.

Nárok na 4 110 Sk, čo je v súčasnosti plná výška rodičovského príspevku, by totiž už nemali mať len rodičia, ktorí zostanú s dieťaťom tri roky po jeho narodení doma. Ministerstvo navrhuje tento príspevok priznať aj tým, ktorí sa vrátia do práce skôr a pre dieťa zabezpečia opatrovanie.

Ministerstvu ide o lepšie zladenie rodinného a pracovného života. Chce zvýšiť zamestnanosť žien a stimulovať rozvoj opatrovateľských služieb pre malé deti. Nová štátna dávka by si mala budúci rok vyžiadať 244 miliónov korún. Poberať by ju malo zhruba 8,5 tisíca rodičov.

Podľa súčasnej legislatívy dostáva každý rodič, ktorý je s dieťaťom doma do jeho troch rokov, 4 110 Sk mesačne bez ohľadu na jeho predchádzajúci príjem. „Pre strednú vrstvu to je veľmi málo, ale v porovnaní s dávkami v hmotnej núdzi je to celkom zaujímavý príjem,” povedal TRENDU štátny tajomník rezortu práce Miroslav Beblavý.

Ak sa rodič vráti do práce skôr a najme si napríklad opatrovateľku, nárok na príspevok stráca. Štát mu vypláca už iba 1 300 Sk.

Ministerstvo ešte začiatkom roka podľa M. Beblavého uvažovalo po tom, že predĺži obdobie vyplácania materskej dávky nadviazanej na výšku mzdy a zníži čas poberania paušálneho príspevku. Teraz prichádza s návrhom rozšíriť okruh poberateľov rodičovského.

Plnú sumu 4 110 Sk by mali úrady práce preplácať priamo jasliam, opatrovateľkám alebo súkromným detským centrám. Nie však materským školám, ktoré podľa M. Beblavého bude štát podporovať v rámci fiškálnej decentralizácie. Rodičia si potom už len dohodnú so zariadením, ak bude treba, doplatok k tejto sume.

Ak sa bude o dieťa starať napríklad jeho stará matka, bude sa musieť stať živnostníčkou a svoje príjmy riadne zdaňovať a platiť odvody. Inak príspevok nedostane a rodine tak ako doteraz štát vyplatí 1 300 Sk. M. Beblavý to odôvodňuje tým, že ministerstvo chce mať istotu, že peniaze nesmerujú do nelegálnej ekonomiky.

Foto – Miro Nôta

Viac informácií na www.etrend.sk

Prihláška

Kontakt

Prevádzka
Bajzova 6-8
821 02 Bratislava

Voľné miesta  1

e-mail: info@jasle-zirafa.sk
tel.: 0911 073 377

Poslať priateľovi

Babyrental
Babyfun s.r.o.
BabyHaus
 
 
©2016 Jasle u Žirafy Žofie. Všetky práva vyhradené.